Blogiarhiiv

Kuvatud on postitused sildiga Warp. Kuva kõik postitused
Kuvatud on postitused sildiga Warp. Kuva kõik postitused

6/24/2026

Seefeel -- Sol.Hz (2026)




Warp/Bandcamp

  • Shoegazing 
  • Electronic 
  • Ambient 
  • Experimental rock 
  • Sound poetry 
  • Avant-rock 
  • Ambient rock 
  • Post-rock 
  • Art rock 
  • Sound art 
  • Post-minimalism

Kuulates kitarrimuusikat ja elektroonikat juba rohkem kui kolm kümnendit ristanud legende tuleb küsida, et millest seda mitte kuulanuna võiks ilma jääda? Vormiliselt ilmselt mitte millestki, teisalt on selge, et Seefeel on on ajanud oma rida, lähtunud kingapõrnitsemisse kätketud tarkade kivi otsingutest, pihustades ja lagundades kitarrisaunde molekulaarseteks fraktaalideks. Ning säherdusel juhul rokkmuusika käilapillide kõlad kaugenevad roki käilapullide matšolikust punnitamisest. (Samas mainitet eemaldumine peakski õige rokivaimuga kaasas käima). Teisisõnu -- nende muusika peaks väga hästi sobituma postroki määratlusega: kasutada kitarre mitterokilikul viisil. Mõni võib ju öelda, et - ehhee, vabandust -, aga Briti punt on ideedest täitsa tühjaks jooksnud. Kes ei jookseks! Ma ei tahaks seda nõndamoodi käsitleda, kuna 9-loolise taiese vaimsus sunnib vastupidist tunnetama ning väitma. Selles kasinuses on ilu ja sügavust -- seal, kus on viimatinimetatud ilmingud, seal reeglina kolmanda õena on ka müstiline tunnetus kohal. Armastus sedalaadi muusika vastu sai isiklikus plaanis peaasjalikult alguse Slowdive'i "Pygmalioniga" (1995, Creation) ning hiljem seda suunda modifitseerisid Labradford, siin-seal Mark Van Hoen, Stars Of The Lid ning Labradfordi ninamees Mark Nelson oma sooloprojektiga Pan American (kellelt ka just ilmus uus taies). Aga nende esivanemaks atmosfääriliseks keeratud minimalistlike kitarride ja elektroonikaga on kindlasti Vini Reilly (jah, ka The Durutti Columnil ilmus just album). Ei saa üle ega ümber ka Cocteau Twinsist (nii omapäi kui koos Harold Buddiga). Ka Sven Grünbergi filmimuusika ning hiljuti avastatud ja avaldatud Venetsueela ukrainlanna Oksana Linde aastakümnete tagune ookeaniavarusi peegeldav elektronmuusika on kandnud sarnast vaimsust. Seefeel on kindlasti kõlanud oma modaalsuste elluviimisel rohkem sünteetilisemana, aga antud juhul nende (heli)kunstilisus rokkmuusika vahendeid kasutades viib nad kaugele-kaugele pelutavast igapäevast nagu mõnda ulmeromaani sukeldudes. Brittide helid ei püüdle ei kulminatsiooni ega traditsioonilise atmosfäärilisuse poole; pigem tekitatakse seisundeid, milles kuulaja tajub aja kulgu ning ruumilist tunnetust teisiti. Kahtlemata need, kes otsivad teistsugusust ning seeläbi lunastust, on õiges kohas. (Nad on selle albumiga jõudnud ideaalile lähemale kui näituseks see õnnestus kahel viimasel albumil Talk Talkil. (Ehk jõudnuks Mark Hollise juhitud punt kuuenda üllitisega säherduse, st perfektselt otsi kokku sõlmiva tulemuseni). Seefeel on siin nii karge kui kergelt leitsakuline, nii kergelt eemalehoidev kui kummastavalt empaatiline, nii kategooriliselt imperatiivne kui omaenda ilu valguses kergelt veelduma hakkav. See suhestatus, see muusikasisene karkass püsib sisuliselt täiuslikus suhtes. Helid näivad olevat korraga nii liikumatud kui pidevas muutumises, justkui vaataks aegluubis kristalliseeruvat udu või millegi ebatavalise - näiteks mägede - liikumist või ookeani isereguleerimist elava entiteedina. Sellest tuleneb ka albumi paradoksaalne jõud. Materjal on napp, žestid tagasihoidlikud ning ideed esmapilgul peaaegu märkamatud, kuid nende elementide omavaheline suhestumine ning mõningane hõõrdumine tekitab imetabase gravitatsiooni. Muusika ei nõua tähelepanu, vaid ongi loomuldasa iseloomaks muutunud. Ning võib-olla seisnebki Seefeeli suurim saavutus selles, et nad on jätkuvalt võimelised looma helimaastikke, mis ei paku pelgalt pelgupaika igapäeva eest, vaid seavad küsimärgi alla kogu iseenesestmõistetavuse, mida reaalsuseks nimetatakse. Võttes selle triptühhina lahti ilmneb selle taga veel midagi muud, ning millesse saab aina sügavamale kaevuda, kaevuda, ja kaevuda, ning kaevuda. Kindlasti üks parimaid asju AD 2026 ning julgen kihla vedada, et sellest saab klassikaline album, st millest räägitakse veel aastakümneid hiljem. 9.5 (9.0-10)

6/23/2026

Boards Of Canada -- Inferno (2026)




Warp/Bandcamp

  • Electronic music 
  • Neo-psychedelia 
  • Ambient pop 
  • Progressive electronic 
  • IDM 
  • Alternative rock 
  • Downtempo 
  • Indietronica

Kahtlemata see 18-looline taies on üks tähelepanuväärsemaid AD 2026. Mitte ainult seetõttu, et kolmeteistkümne aastase pausi järel ilmus nende viies album, vaid ka seetõttu, et üks kõrge võimukandja kasutas tandemi lugu - nagu tavaliselt - ilma neilt nõu küsimata. Mõistetav ju: tollele tegelasele on kogu maailm võlgu! Kui avada nende vinüülalbum - kuulake kindlasti seda vinüülilt! - vahelehtedelt muuseas vahivad vastu ilma silmaiiristeta õõvastavad lastepildid, mida veelgi on mutileerinud pahaendelised suisa katsutavaks muutunud sagedused. Albumi pealkiri osutab vanatühja residentsile. Lapsed ja ende emad surevad Lähis-Idas, sellele eelnes Epsteini (failide) kaasus. Humanism on kriisis, säherduses maailmas ei ole just pillerkaar elada -- üks käibenali on, et kurat lõigi põrgu selleks, et inimlike sigaduste eest ära pageda. Vendi Mike Sandisoni ja Marcus Eoini on kahtlustatud satanismis, mis ilmselt lisab täiendava aegruumilis-emotsionaal-kultuurilise mõõtme heli(kandja)le. Ei ole mõtet siin satanismi lähemalt lahata, ent kindlasti on vendadel inimlikkust rohkem kui surmavõngete lähenemisest lolliks keeranud vanatoidel ning veremaitse suhu saanud kuutõbistel. Nende muusika on ilus ja veenev - oma kauniduses veenev - muusika -- algusaegade tolmuse intellektuaaltantsumuusika tukslemised ja risuse downtempo rütmid on jätkuvalt siin esindatud, ent liigutakse ka neopsühhedeelia ning progressiivelektroonika sügavuses ja sugereerivuses. Ka on siin rokkmuusikat -- avara kõlaga panoraamitud kitarre, millega vennaksed teevad kummarduse kaasmaalasest kidraheerosele Robin Guthrie`le ja tema teed rajanud bändile (dream pop, shoegaze, ethereal wave, ambient pop/rock). Põrgule osutavad ka sõnalised osad-dialoogid, mis sageli on moonutatud androgüünsel viisil, et ainult nõnda võiks tajuda vanapaganat rääkimas. "Naraka" on viimase peal Hare Krishna tõlgendus, kus kohtuvad India, psühhedeelia ning müstitsism (nagu biitlid 60ndate teisel poolel, tõsi küll, hoopis teistsuguse valemi alusel). See on lummav, ent võtab samas ka näo muigele. (Lugu, mida tahaks kindlasti külalistele tutvustada!). Nende maailm näikse olevat nii lähedal, ent ometi jääb see ka pärast paljusid kuulamiskordi mõistatuslikult eemale. 8.5 (7.0-9.5)

7/09/2025

Stereolab -- Instant Holograms On Metal Film (2025)



Bandcamp/Warp

  • Indie pop 
  • Space pop 
  • Experimental pop 
  • Lounge pop 
  • Jazz 
  • Indietronica 
  • Avant-pop 
  • Art pop 
  • Electronic 
  • Post-pop 
  • Drone pop 
  • Shoegazing 
  • Neokrautrock 
  • Neo-psychedelia 
  • Noise pop 
  • Ork-pop 
  • Cinematic 
  • Alternative dance 
  • Doo wop

Põhjust oodata Prantsuse-Inglise bändi uut albumit oli küll ja küll -- eelmisest albumist oli möödunud juba 15 aastat ning teiseks oli tegu kahtlemata ühe kõige huvitavama (indi)bändiga üheksakümnendatel ning nullindatel. Kuivõrd möödas oli niivõrd pikk aeg, siis võis oletada, et kui taas albumi salvestamiseks kokku tuldi, ju siis on legenditel piisavalt kaalukat kuulajale öelda. Tõepoolest, 13-loolise üllitise esimesed viis lugu (sh albumi parim "Melodie Is a Wound") on korralik popmuusika Stereolab'i parimate päevade tasemel. Pärast seda teravus laulukirjutamisest kohati kaob -- helid (algosakesed) on ju intrigeerivad, ent mört valgub vuugivahest välja -- liidetavate summa on ilmselgelt suurem konkreetsetest kompositsioonidest. Mõned lood võivad tunduda mitte omaloomingu, vaid pelga tribuudina nende eeskujudele (a la Free Design). On ka varem juhtunud, et mitte kõige õnnestunumate lugude puhul hakkab Laetitia Sadier'i vokaal imaluses rõhuma, eriti kui ta hakkab teatud sõnu selge intonatsiooniga rõhutama (nt loos "Le Coeur Et La Force"). Eks nad teevad jätkuvalt ideaalpoppi (ehk isegi totaalpoppi), kuigi jah, et kas välja kukub ideaalne pop, on iseasi (1998-1999. aastal üllitatud kahel albumil see ühildamine igatahes õnnestus). Ideaalpopi esindajad on nad seetõttu, et justkui pretendeerides popile ning võttes sulatuskatlasse väga erinevaid mõjusid, sünteesivad nad kompromissitu tulemi, samas jättes alles õrnad vihjed (pop)muusikaajaloo kuulsusrikastest peatükkidest. Eks kaudselt annab sellest skeemist aimu seegi, et hoolimata tohutust žanrite nimekirjast ülal, ei näe ma vajadust neid eraldi rõhutada. Samas ma vist ei mäleta nii otsest jätsuga flirtimist üheltki nende varasemalt albumilt. Iroonia osakond töötab neil hästi -- nt loos "Electrified Teenybop" pannakse juustuse ent parajalt hüsteerilise elektropopiga rõõmsalt puid alla, mille taamal lõpuks jooksevad filmilinalikud orkestratsioonid. Päeva lõpus tuleb möönda, et legendite kosmiline meta-doo wop võidab taas südame ja mõistuse. Kui albumi pikkus ei häiri, siis on juba hästi. Kui esimestel kuulamistel jäi mulje, et tegu on vaese mehe...Stereolab'iga, siis õnneks see tundmus taandus. 8.0 (6.5-9.0)